неділя, 6 жовтня 2019 р.

8 клас


Вправа 5, с. 28
 Довідковий файл Додаткові пристрої.

Сканер — це пристрій, за допомогою якого можна зчитувати статичне зображення реального об’єкта, наприклад, аркуша паперу, і подавати його у цифровому вигляді за допомогою двійкового коду з метою подальшого комп’ютерного опрацювання (мал. 4.20).




Мал. 4.21
Такі операції можуть стосуватися розпізнавання письмового тексту, перетворення фотографій, зчитування штрих-кодів тощо. Існують різні типи сканерів: ручні, планшетні, барабанні, сканери для слайдів, штрих-кодів.
У найпоширеніших планшетних сканерах аркуш паперу розміщується всередині сканера. Зазвичай із ними працюють в установах та офісах.
Бувають також ручні сканери — ними проводять по поверхні аркуша (мал. 4.21). Такі сканери часто використовують у сучасних великих магазинах, наприклад, супермаркетах.
За допомогою спеціальних програм (систем оптичного розпізнавання символів) можна розпізнавати текст у зображенні, що введено зі сканера.
Це дає можливість швидко вводити до комп’ютера надрукований текст.
Цифрова фотокамера — сучасний фотоапарат (мал. 4.22), що записує зображення до своєї пам’яті з попереднім поданням його у цифровому вигляді (мал. 4.23 — картка пам’яті камери). На картці пам’яті можна одночасно зберігати кілька десятків і навіть сотень кольорових зображень.
За допомогою кабелю можна приєднати фотоапарат до комп’ютера, переписати кадри з пам’яті фотоапарата до пам’яті комп’ютера, а потім відобразити на екрані монітора, роздрукувати чи відправити електронною поштою.
Модем (мал. 4.24) — це пристрій для обміну даними між комп’ютерами через телефонну мережу. Модем перетворює цифрові дані, які надходять від комп’ютера, на аналогові сигнали (МОдулює), і навпаки (ДЕМодулює).
Модем використовують, коли аналогові сигнали треба передавати за допомогою традиційних телефонних мереж.
Існує чимало різних типів модемів, але найчастіше використовують три типи: стандартний, цифровий та кабельний модеми. Стандартні модеми можуть бути внутрішніми або зовнішніми. Цифрові та кабельні модеми бувають лише зовнішніми, оскільки їх використання потребує передплати послуг телефонної або сервісної компанії.
Крім стандартних модемів у вигляді плат і зовнішніх пристроїв, можна зустріти спеціалізовані модеми, найчастіше пристосовані для ноутбуків, які зовні нагадують кредитну картку.
Факс-модем — пристрій, що має функції модема, а також дає можливість обмінюватися факсимільними зображеннями з іншими факс?модемами і звичайними факс-апаратами (мал. 4.25).
За призначенням модеми можна віднести як до пристроїв виведення, так і до пристроїв введення даних, оскільки під словом «зв’язок» розуміють як передавання даних, так і їх отримання адресатом.
Для створення ефектів об’ємності й реальності використовують спеціальні шоломи, за допомогою яких спостерігач ніби переміщується в спостережуване середовище і стає учасником спостережуваних подій (так звані віртуальні, тобто уявні, світи) (мал. 4.26).





До маніпуляторів належать також:
·         трекбол — невеличка рухома кулька, зазвичай вмонтована в корпус портативних комп’ютерів (мал. 4.27);
·         тачпад (від англ. touchpad — сенсорна панель) — пристрій введення, що використовується в портативних комп’ютерах (мал. 4.28);
·         джойстик, що застосовується для ігор і тренажерів (мал. 4.29).





Стример — запам’ятовуючий пристрій для зчитування й записування даних із використанням магнітної стрічки великої ємності: від 40 мегабайтів до кількох гігабайтів. Конструктивно та за принципом дії він нагадує магнітофон чи відеомагнітофон, однак вимоги щодо швидкості запису/зчитування та надійності зберігання даних у стримера значно вищі (мал. 4.30). Такі пристрої часто використовують у банках для резервного копіювання важливих даних.
ТV-карта або телевізійний тюнер (ТV-тюнер) — це пристрій (мал. 4.31), після під’єднання якого до комп’ютера можна дивитись на екрані монітора телевізійні передачі. За допомогою цього пристрою, залежно від рівня технологічної досконалості, можна виконувати низку різноманітних функцій: від простого висвітлення зображення до витончених можливостей, наприклад, масштабування зображення, перегляду телегазети або кількох каналів одночасно, під’єднання відеоапаратури або записування окремих клітинок зображення на жорсткий диск комп’ютера. Деякі пристрої мають у комплекті пульт дистанційного управління або додатково радіотюнер, який дає змогу слухати радіо.
Графобудівник (від грец. γραϕω (графо) — пишу, креслю), або плотер (від англ. plotter — графобудівник) — пристрій для автоматичного креслення з великою точністю рисунків, схем, складних креслень, карт та інших графічних зображень на папері чи кальці (мал. 4.32).
Дигітайзер (або графічний планшет) — пристрій для введення малюнків від руки безпосередньо до комп’ютера. Складається з пера та плоского планшета, який «реагує» на натискання пера (мал. 4.33).






Щоб об’єднати комп’ютери в комп’ютерні мережі, потрібна мережна карта (мережний адаптер). Мережну карту (мал. 4.34) характеризує швидкість передавання даних. Типові значення — це 10 Мб/с і 100 Мб/с.

Немає коментарів:

Дописати коментар